Vodná masáž (hydromasáž alebo whirlpool) je založená na cirkulácii vody. Telo masíruje prúd vody zmiešanej so vzduchom, ktorá prúdi z dýz na stenách vane. Prevzdušnený prúd teplej vody prehrieva a uvoľňuje svalstvo, čím sa zlepšuje prekrvenie a urýchľujú sa metabolické procesy. Spolupôsobenie teplého kúpeľa a masáže posilňuje krvný obeh, zlepšuje kožný tonus, regeneruje a spevňuje svalstvo a stimuluje imunitný systém. Dosahuje sa maximálna relaxácia celého organizmu. Vodná masáž môže pomôcť aj pri liečbe artritídy a reumatizmu, pričom ľuďom trpiacim bolesťami kĺbov sa odporúča ranný kúpeľ pred začatím denných aktivít. Nezanedbateľné je využitie hydromasáží na regeneráciu po fyzickej záťaži, napríklad po športe. Prúdy teplej vody pomôžu vyplaviť kyselinu mliečnu, ktorá sa pri aktivite ukladá vo svaloch a spôsobuje stuhnutie a bolesť.
V kúpeľoch a rehabilitačných zariadeniach sa hydromasáž využíva najmä pri liečbe poúrazových stavov svalov a kĺbov, pri nedokonalom krvnom obehu v končatinách, ale aj pri liečbe obezity či celulitídy. Účinok masáže ovplyvňuje nastavenie dýz, ich počet a rozmiestnenie vo vani, intenzita masáže závisí od rýchlosti prietoku vody (výkonu čerpadla) a množstva vzduchu privádzaného do dýz.

perlicka

Vzduchová masáž (perlička, airpool alebo air masáž) využíva predhriaty stlačený vzduch (s teplotou zvyčajne 35 – 40°C, u niektorých výrobcov dokonca 52 až 55°C), ktorý v podobe prúdov jemných bubliniek vychádza z dýz na dne vane a prenáša uvoľňujúce vibrácie do celého tela.

Slúži predovšetkým na duševné uvoľnenie a relaxáciu (pravidelné používanie dokonca dokáže odstrániť problémy s neurózami a nespavosťou), priaznivo však pôsobí aj pri bolestiach kĺbov a reumatických ťažkostiach – okrem zlepšeného prekrvenia účinkom tepla má liečivý účinok aj jemná masáž.

Dôležité je, aby mal vzduch vyššiu teplotu než voda, pretože tak sa najlepšie prejaví jeho účinok. Ak je vzduch chladnejší (väčšinou ak má predohrev vzduchu nedostatočný výkon), pôsobí veľmi nepríjemne; ak je rovnako teplý ako voda, človek ho takmer nevníma.Hydromasážny a perličkový systém sa, samozrejme, zvyknú aj kombinovať.